Jak poprawnie określić wymiary okien dla domu?

Jak poprawnie określić wymiary okien dla domu?

Budowa domu to długi i wieloetapowy proces, w którym ważne miejsce ma zaprojektowanie umiejscowienia i rozmiarów stolarki okiennej. To dość trudne zadanie, ponieważ musimy uwzględnić wiele czynników, aby zrobić to poprawnie i funkcjonalnie. Jak zmierzyć otwory na okna? Czy są jakieś regulacje prawne dotyczące minimalnych i maksymalnych wymiarów?

Radość z własnego domu, zwłaszcza jeśli sami możemy zaprojektować jego poszczególne elementy, jest ogromna. Dziś modne są imponujące przeszklenia, które dodają budynkom nowoczesności, ale zapewniają również ogromną ilość naturalnego światła. Czy każdy może sprawić sobie okna na niemal całą ścianę? Czy są jakieś widełki dozwolonych wymiarów stolarki okiennej?

Regulacje prawne a wielkość i wymiar okien

Decyzja o tym, gdzie umieścić okna i jakich mają być wymiarów to najczęściej ulubiony wkład w projekt domu, który uwzględnia nasze prywatne preferencje. Salon ze ścianą z jednego wielkiego okna oferującą piękny widok lub łazienka z maleńkim lufcikiem gwarantującym dodatkową wentylację? Duże przeszklenia sprawdzają się w okolicach z pięknymi krajobrazami, dzięki którym rano możemy wypić poranną kawę, podziwiając scenerię za oknem. Jednak zbyt wiele lub zbyt duże okna mogą sprawić, że dom stojący w regionie gdzie występują silne wiatry, szybko się wychłodzi. Dlatego dobór właściwych okien jest ważny nie tylko z punktu estetyki, wykończenia elewacji domu, ale również ich funkcjonalności. Wybierając właściwego producenta, sprawdzamy parametry techniczne okien, ich przepuszczalność światła, ciepła czy hałasu. Czy są jednak jakieś konkretne przepisy narzucające jakieś minimalne lub maksymalne wymiary okna? Prawo budowlane zwraca uwagę na jeden aspekt stolarki okiennej. W pomieszczeniach, w których przebywamy minimum dwie godziny dziennie, minimalna powierzchnia okien w stosunku do podłogi powinna wynosić 1:8. Zapewni nam to dostęp do naturalnego światła. Nie ma żadnej informacji na temat tego, jak maksymalnie duże mogą być okna. Dzięki rozwojowi stolarki możemy wybierać okna typowe, które występują w uniwersalnych rozmiarach, dzięki czemu znajdziemy je szybko i od ręki wymienimy stare okna na nowe. Możemy również zdecydować się na okna nietypowe, których kształt i rozmiar ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

Jak określić wymiar okien?

Jeśli jednak chcemy samemu zmierzyć miejsce, w którym chcemy zainstalować okno, warto pamiętać, że zawsze wymiary podjemy w określonej kolejności, zaczynając od szerokości, a następnie podając wysokość. To ważne podczas składania zamówienia u producenta okien, aby nie doszło do nieporozumień. Dobrze jednak wiedzieć, że w zależności od rodzaju wybranego okna pod względem materiału, z jakiego zostało wykonane czy sposobu jego otwierania (rozwierane, uchylne, rozwierno-uchylne, przesuwane, obrotowe) należy pamiętać o proporcji szerokości do wysokości okna, która powinna być w granicach 2:1. Dodatkowo należy od otrzymanych wymiarów odjąć około 3-4 cm, zarówno jeśli chodzi o tradycyjne okna, jak i okna balkonowe. Trzeba zachować szczelinę między ramą a ścianą górną, bocznymi i dolną oraz odległość pomiędzy dolną ścianą a ramą na zamontowanie parapetu. Przy oknach balkonowych pamiętajmy o wylewce i dodatkowych centymetrach, które może „zabrać”. Dla pewności zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty podczas dokonywania pomiarów. Uwzględni on wszystkie przepisy, zasady i ogólnie przyjęte normy oraz wymagane luzy tak, aby okno spełniało swoją funkcję i długo nam służyło. Uchroni to nas przed niepotrzebnymi pomyłkami, gdyż nawet jeden centymetr może przysporzyć nam wiele problemów.